Чи задумувались ви про те, який смак питної води? Описати його досить складно, однак заперечувати те, що його немає – безглуздо. Разом з тим, різна вода може смакувати по-різному. До прикладу, ви відчуєте різницю між водою з крану у квартирі і з криниці, що бере її з підземного джерела. Та чому так? Що саме впливає на цей фактор і чим можна пояснити наявність присмаку?
Команда ТМ «Заповітна» вирішила розібратись із цим питанням. Та підготувала для вас цікаву, актуальну та корисну інформацію щодо формування присмаку питної та мінеральної води!
Що впливає на смак води?
Чинників, що можуть змінити смак води – близько сотні. Адже незалежно від джерела її видобутку, вона має у своєму складі від десятків до сотень домішок. Цим можна пояснити, чому на новому місці вода смакує зовсім по-інакшому.
Більше того, бутильована вода, що продається у торгових мережах вашого регіону, буде відрізнятись від такої ж води, щоправда виготовленої в іншій частині України. Тому ми вирішили сфокусуватись на факторах, які можуть вплинути на ваше сприйняття H2O.
Домішки у воді
Їх можна розділити на дві великі категорії:
- Корисні – мінерали та мікроелементи;
- Шкідливі – органічні та неорганічні сполуки.
І якщо про перші сказано досить багато, то на других варто зупинитись детальніше. Адже саме вони дають воді той самий «неприємний» присмак, і роблять її практично непридатною до вживання, а то й зовсім шкідливою.
Список органічних домішок досить великий, однак серед «найпопулярніших» можна виділити:
- Гумусові речовини;
- Бактерії;
- Найпростіші водорості;
- Грибки та ін.
Розпізнати її досить легко – вона буде мати виражений болотний чи річковий запах та характерний присмак. Позбавитись від органіки досить легко – рідину достатньо прокипʼятити. Однак, в цьому випадку вона не буде приносити суттєвої користі для організму.
Також варто зазначити, що недарма усі відповідні інстанції наголошують на кипʼятінні водопровідної води. Адже «Водоканали» більшості міст не мають інфраструктури для очищення води (хоча все впевнено іде до того, що з кранів квартир у великих містах почне текти досить таки питна вода). Альтернативу ж можна знайти на поличках місцевих роздрібних мереж – вона розфасована по пляшках і готова до вживання одразу після купівлі.
Склад питної води
Більша частина прісної води, що підходить до вживання, видобувається з земних надр. Там вона збагачується мікроелементами і мінералами, що можуть нести як користь, так і шкоду людському організму. Саме тому виробники залишають її в первісному вигляді вкрай рідко – у більшості випадків натуральна мінеральна вода проходить багатоступінчату фільтрацію, яка дозволить відсіяти більшість шкідливих сполук. І суттєво впливає на її смак.
Так, розрізняють «мінералки», збагачені:
- Залізом. Особливість характерний металевий присмак;
- Марганцем. Впливає на вʼязкість рідини;
- Хлоридами. Надають воді характерного солоного присмаку;
- Магнієм. Вирізняється ледь відчутною гірчинкою;
- Натрієм, калієм. Робить воду солодкуватою.
Однак, це не означає, що вода містить лише названі елементи. Все залежить від того, що саме переважає. Саме тому «натуральні» води, що добуваються безпосередньо із джерел, до смаку далеко не усім.
Як обирати воду на смак?
Головне – щоб ви не відчували дискомфорту під час пиття. Організм – досить розумна «штука», і неприємні відчуття під час вживання води сигналізують про те, що пити її не варто.
Однак, навіть приємний присмак може таїти в собі небезпеку. Особливо, якщо ви страждаєте від хронічних розладів та захворювань травної системи чи шлунково-кишкового тракту. У цих випадках необхідно консультуватися з вашим особистим лікарем.
Також нерідко, справді корисна вода має неприємний, а в деяких випадках навіть огидний смак. І ігнорувати його не виходить. Та в переважній більшості, мова йде про «лікувальні» мінеральні води, з високим вмістом певних мінералів та мікроелементів. Для повсякденного вжитку вони підходять, однак добову норму все-таки краще визначати разом з лікарем.
Окремо варто сказати за «солодкі» води. Адже у переважної більшості українців склалося хибне враження про їх шкоду для організму. З однієї сторони, вони дійсно можуть зашкодити, оскільки мають у своєму складі багато небезпечних консервантів. Та не такий вже й страшний вовк, як його малюють. Особливо, якщо мова йде про воду від перевіреного виробника, що цінує свою репутацію.