Корисний блог

Критерії якості води

На стан здоровʼя сучасної людини впливає одразу декілька чинників. Чистота повітря, стиль та спосіб життя, раціон харчування і, що найважливіше, якість питної води. Адже навіть найменше забруднення життєво важливої рідини, при щоденому її споживанні може привести до непередбачуваних, та деколи не самих приємних наслідків.
Проблема з відповідністю питної води критеріям якості, встановленим Міжнародною організацією охорони здоровʼя актуальна для усього світу, у тому числі – для України. Адже не дивлячись на умовну доступність, далеко не всі підгрунтові води, що слугують основним джерелом для більшості населення, відповідають стандартам та нормативним вимогам.
Саме тому ми вирішили розказати про те, якою має бути якісна питна вода, пояснити, як і де перевірити її, та що зробити для очищення від основних забруднень, що можуть повпливати на здоровʼя та якість життя українців, поділившись цікавою, корисною та актуальною інформацію з усіма читачами нашого блогу.

Показники якості питної води

Якщо не вдаватись у особливості, нюанси та тонкощі вимог ДСанПіН 2.2.4.-171.-10 («Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної до споживання людиною»), вона має бути:
  1. Безпечною в епідеміологічному та радіаційному відношенні;
  2. Нешкідливою за хімічним складом;
  3. Без небезпечних механічних домішок;
  4. Приємною за органолептичними властивостями.
Однак, як саме визначити, чи вода яку ви пʼєте є якісною? В ідеалі – віддати її до лабораторії для вияснення хімічного складу. Однак, підозри щодо низької якості води можуть виникнути за декількох «сторонніх» факторів. А саме:
  1. Підвищена жорсткість. Не несе істотної шкоди людському організму, однак впливає на роботу побутової техніки, утворюючи накип на нагрівальних елементах;
  2. Залізо. Виражається яскраво вираженим металевим запахом та присмаком, а також призводить до появи іржавих слідів на сантехніці та рудих плям на білизні під час прання;
  3. Сірководень. Особливість – запах протухлих яєць. Неймовірно токсична речовина, що провокує руйнування клітин, а також ускладнює циркуляцію кисню по організму. Виражається мігренями, нудотою, запамороченням;
  4. Високий вміст нітратів. Небезпека криється у абсолютній відсутності будь-яких органолептичних проявів. Може спровокувати метгемоглобінемію, рак шлунка, а також нанести шкоду центральній нервовій та серцево-судинній системі;
  5. Гіпермінералізація. При показнику мінералізації понад 1000 мг/л вода призводить до утворення каменів у нирках, жовчному та печінці, а також провокує безліч захворювань серцево-судинної системи та кишково-шлункового тракту;
  6. Мікробіологічні домішки. За недостатньої обробки, вода стає середовищем для розвитку небезпечних бактерій та вірусів – кишкової та синьогнійної палички, шигели, сальмонели і т.д. При цьому вони можуть міститися не тільки в водопровідній, але й в «природній» воді, що добувається зі свердловин.

Способи визначення якості води

Єдиний, і в той же час, найкращий спосіб перевірки – відбір проби з подальшою передачею води на перевірку в спеціалізовану акредитовану лабораторію. Однак, тут є свої правила:
  1. Тара для проби повинна бути ВИКЛЮЧНО з-під мінеральної води;
  2. Пляшка промивається тією ж водою, що відбирається для аналізу;
  3. Оптимальний обсяг проби для досконалого аналізу – 1,5л;
  4. Проба має відбиратись З ПОТОКУ на вході в будинок, квартиру;
  5. Ємність має наповнюватись під горлечко, щоб у пляшці не залишилося повітря.
У разі відбору з нової свердловини, перед забором проби необхідно виконати прокачку протягом 1-2 годин. Для обʼєктивності результатів, забрану воду необхідно доставити до лабораторії протягом 4 годин. Якщо зробити це пізніше, існує велика вірогідність похибки у висновках лабораторії.
2024-05-10 10:04