Для нормального функціонування організму, людині потрібно споживати воду. Але питання добової норми все ще викликає массу суперечок серед фахівців. Одні вважають, що «золотим» стандартом є три літри на добу, інші ж схиляються до думки, що її потрібно пити виключно при появі спраги. І, як казав Парацельс, «… усе – ліки, усе – отрута, те й інше визначає доза». А отже, отруїтися можна навіть основною рідиною, яка дає життя усьому живому на нашій планеті.
Саме тому ми вирішили розказати про те, що таке гіпергідратація. З яких причин вона проявляється? За якими ознаками можна визначити водне отруєння? Що робити з наслідками надмірного вживання води? Команда ТМ «Заповітна» знайшла відповіді на ці питання та готова поділитись із ними з усіма читачами нашого блогу!
Визначення гіпергідратації
Гіпергідратація, вона ж – надмірна гідратація організму, вона ж – водна інтоксикація – це стан, що є наслідком надмірного споживання води напротязі короткого періоду і провокує розрідження рівня солі та зниження електролітів. Захворювання виникає при неконтрольованому і швидкому потраплянні великої кількості води до організму, або ж у випадку, коли нирки не встигають «відфільтрувати» та вивести її своєчасно.
«Водне отруєння» провокує порушення виводу рідини з організму та приводить до розрідження електролітів у тілі, що в свою чергу провокує гіпоантріємію – зниження рівня солі, з подальшим розвитком запальних процесів та набряку у клітинах (включно з мозковими) і підвищенням тиску.
«Група ризику» досить невелика, і найчастіше з гіпергідратацією стикаються спортсмени, особливо ті, що виступають у «бігових» дисциплінах. У інших випадках, хвороба може бути спричинена прийомом діуретиків, антипсихотичних та інших лікарських препаратів, що спричиняють затримку рідини в організмі.
Крім того, ризик «отруїтися» водою виникає при:
- Серцевій недостатності;
- Патологіях нирок;
- Синдромі невідповідності антидіретичного гормону;
- Неконтрольованому цукровому діабеті;
- Психічних розладах, частіше – шизофренії.
Симптоми гіпергідратації
Захворювання небезпечне тим, що на початкових етапах практично не проявляє себе. Однак з часом, воно дає знати про себе через:
- Відсутність забарвлення сечі (основний показник);
- Сильну нудоту та рясне блювання;
- Інтенсивний головний біль;
- Часте відвідування туалету;
- Набряки кінцівок;
- Постійну сонливість;
- Раптову дезорієнтацію;
- Судоми у мʼязах.
При тяжкому перебігу, хвороба вражає клітини мозку, що призводить до порушення роботи центральної нервової системи. Медичній практиці відомі як летальні, так і тяжкі наслідки гіпергідратації, однак стається це вкрай рідко.
Як позбутись отруєння водою?
Насамперед, потрібно встановити, чи дійсно це отруєння водою. Для цього фахівці збирають анамнез, проводять фізикальний огляд, а також забирають взірці крові та сечі для проведення лабораторних аналізів. Окрім того, лікареві потрібно знати, яку кількість води вжив пацієнт до настання хворобливого стану.
Саме лікування залежить від встановлених проявів порушення та причини його появи. Перш за все необхідно скоротити кількість споживаної рідини та, за необхідності, призначити прийом діуретиків. Якщо ж отруєння спровоковане супутніми захворюваннями, у першу чергу лікуються вони.
Хто може отруїтись великою кількістю води?
Насправді, вода може стати отрутою для будь-якої людини. Але, як зазначалось вище, найбільшу групу ризику становлять спортсмени, які під час фізичних навантажень не контролюють кількість випитої рідини. Існуючий «золотий стандарт» також є дуже умовним, адже норма пиття визначається на основі багатьох чинників:
- Вік людини;
- Стиль життя;
- Рівень активності;
- Погодні умови;
- Загальний станд здоровʼя;
- Наявність хронічних захворювань і т.д.
Тим не менш, пити виключно за появи відчуття спраги – також не краща ідея, адже це може призвести до дегідратації – зниження рівню води в організмі, що також тягне за собою безліч неприємних наслідків.
Окрім того варто памʼятати, що більшість продуктів з вашого щоденного раціону вже містять в собі певну кількість води. До прикладу, ті ж огірки складаються з неї більш як на 90%.
І тут назріває питання: а як не потрапити до групи ризику та запобігти водному отруєнню?
По-перше, за наявності хронічних хвороб, добове дозування рідини повинен визначати лікар.
По-друге, цифри у півтора-два літри зʼявились не на пустому місці, адеж саме стільки рідини втрачає організм протягом дня і саме це дозування дозволяє підтримувати водяний баланс.
По-третє, старайтеся пити лише якісну воду від перевіреного виробника. До прикладу, одна 1,5-л пляшка «Шаянської» від ТМ «Заповітна», випита протягом дня, не призведе до гіпергідратації і дасть максимум користі при інтенсивних фізичних навантаженнях чи реабілітації після важких захворювань.