Про важливість та користь води для нормального функціонування організму знають навіть діти. Інакше діло, що не все, що зветься «мінералкою», насправді є нею. Адже відколи людство додумалось розливати її у пластикові ємності, грань між мінеральною та звичайною питною водою розмилась настільки, що далеко не кожен може розрізнити їх між собою.
Тому ми вирішили розказати, що це таке мінеральна вода. А також розповісти про історію її походження, основні різновиди, нюанси та тонкощі «правильного» вибору «мінералки», а також особливості вживання у повсякденні та лікуванні різноманітних розладів роботи організму.
Значення мінеральної води
Для початку потрібно провести чітку грань між тим, що називається питною, а що саме можна вважати мінеральною водою. По суті, до першої категорії можна віднести усю H2O, придатну для споживання людиною без обмежень. Однак, щоб не зашкодити людині, вона має відповідати певним стандартам та вимогам санітарних норм, проходячи декілька ступенів фільтрації.
Мінеральною ж вважається вода, що містить корисні мінерали та мікроелементи, що мають позитивний вплив на роботу людського організму. Донедавна, її добували виключно природним шляхом, однак вченим вдалося «відтворити» натуральні мінералізовані води у лабораторних умовах, що зробило їх більш доступними для загалу.
Виходячи з цього, головною особливістю мінеральної води є її склад: у питній мінералізація близька до нуля, в той час як «мінералка» містить певні корисні мікро- та макроелемент. Окрім того, саме завдяки складу, вона може мати досить специфічний, а інколи навіть неприємний присмак.
Склад мінеральної води
В залежності від джерела, з якого видобувається вода, що береться за основу для створення «мінералки», вона може містити досить великий список корисних мікроелементів:
Кальцій, магній. Впливають на здоровʼя кісток, зубів, волосся, а також сприяє кращому функціонуванню мʼязової та нервової систем;
Калій. Приймає участь у регулюванні водного балансу, нормалізує кровʼяний тиск, стабілізує роботу серцево-судинної системи;
Натрій. Завдяки вмісту натрію, вода набуває властивості утримувати рівновагу рідин в організмі, підтримувати нормальний рівень гідратації;
Сульфати. Сприяють очищенню організму, допомагають при закрепах, поліпшують травлення;
Бікарбонати. Основний інструмент для регулювання кислотності в шлунку при розладах роботи шлунково-кишкового тракту;
Фториди. Підходять для людей, що слідкують за здоровʼям зубів та ротової порожнини, сприяють зміцненню емалі, запобігають карієсу.
Класифікація мінеральної води
Взагалі, мінеральну воду класифікують за неймовірною кількістю критеріїв. Але основними можна вважати:
Ступінь мінералізації: слабкомінералізована (1-2 г/л), малий (2-5 г/л), середній (5-15 г/л), високий (15-35 г/л), розсольні (35-150 г/л), міцнорозсольні (>150 г/л).
Не менш важливу роль грає місце формування джерела. В цьому плані, мінеральні води діляться на глибинні (зі строгими правилами і суворими обмеженнями на видобуток) і поверхневу, добувати яку значно легше та простіше, за рахунок чого вона коштує значно дешевше.
Як обирати мінеральну воду?
Якщо мова йде про мінеральну воду для повсякденного вжитку, особливих обмежень немає – купуйте та пийте те, що вам заманеться. Та коли доходить до пібору лікувальної «мінералки», особливу увагу варто приділяти:
Джерелу, з якого добувається вода. В Україні є декілька відомих джерел – Трускавець, Миргород, Шаяни, Кваси і т.д.;
Смак. Тут все залежить від мінерального та хімічного складу і варіюється від гіркого чи соленого до абсолютно нейтрального;
Наявність протипоказань та обмежень. Не всю воду можна вживати без контролю, особливо якщо мова йде про хронічні хвороби чи розлади.
Правила прийому мінеральної води
Щодо звичайної питної, ви можете пити її великих кількостях. На мінеральні ж води це не розповсюджується, адже не всі мінерали та мікроелементи несуть користь організму. Особливо при різних розладах чи захворюваннях шлунково-кишкового тракту. Тому перш ніж придбати той чи інший вид мінералізованої води, необхідно:
Ознайомитись з переліком рекомендацій щодо споживання. Зазвичай, більшість виробників розміщують їх на етикетці, що клеїться на пляшку;
Оцінити індивідуальні потреби організму. За наявності медичних проблем, прийом тої чи іншої мінеральної води варто узгодити з вашим лікарем;
Досягти рівноваги з іншими джерелами мінералів. Хоча вода і містить багато мінералів, вона не може слугувати основним джерелом їх поступлення в організм, а, скоріше, доповнює основну дієту;
Ретельно перевірити якість води. Частіше за все, інформацію про походження, склад, сертифікати якості та видобутку можна знайти на сайті її виробника, або ж у відповідних каталогах.
При цьому варто зазначити, що вживати мінеральну воду щодня – можна і треба. Інше питання – яку саме? Якщо ви не маєте обмежень чи медичних рекомендацій щодо споживання тої чи іншої води, воно принесе більше користі чим шкоди.
Але ще парацельс казав, що «…Все – отрута, і все – ліки. Головне – це дозування». Тому і «перебирати» з водою не варто: якщо ви відчуваєте будь-яки негативні реакції після прийому «нової» мінералки, краще – відкладіть її та проконсультуйтесь із власним лікарем щодо доцільності.
Більш того, усе що написано у цій статті, носить виключно інформаційний та загальний характер. І не може замінити консультацію фахівця у галузі медицини або дієтології.