Як і усе живе на планеті Земля, людина потребує регулярного споживання води. Однак, за багатовікову історію людства виявилось, що далеко не уся рідина приносить користь для здоровʼя. Саме так зʼявились загальноприйняті стандарти щодо її фізико-хімічного складу. Однак, можливість «очищувати» її правильно є далеко не завжди.
І тут на допомогу приходить термічна обробка, що дозволяє зробити її придатною до щоденного споживання. Та останнім часом серед фахівців ведуться активні обговорення на тему користь і шкода кип'яченої води. І ми, команда ТМ «Заповітна», не змогли оминути їх стороною, зібравши цікаву, корисну та актуальну інформацію на цю тему, та готові поділитись нею з усіма читачами нашого блогу!
Переваги кип'яченої води
Кипʼятіння вважається одним з найкращих способів знищення шкідливих мікроорганізмів, бактерій та вірусів, що можуть міститися у воді та спричиняти безліч неприємних та небезпечних захворювань.
Термічна обробка обовʼязкова у випадках, коли якість води викликає сумніви, до прикладу – в походах чи за відсутності перевіреного джерела.
Окрім того, нагрів до високої температури рекомендований у випадках ускладнення постачання чистої води (під час стихійних лих, техногенних катастроф, тощо).
Адже завдяки кипʼятінню:
- Рідина очищується від більшості бактерій та мікробів, що поминають при впливі високих температур;
- Шкідливі хімічні сполуки, що містяться у воді, руйнуються, а солі і інші домішки випадають в осад і не потрапляють до організму;
- Вода стає більш мʼякшою на смак, завдяки чому більшість людей не можуть пити її без кипʼятіння.
Окрім того, кипʼяток є обовʼязковою умовою для заварювання більшості гарячих напоїв – чаю, кави, збору трав і т.д.
Недоліки окропу
Хоча термічна обробка робить воду більш безпечною, надмірне вживання рідини, підданої термічній обробці, може мати і шкідливий вплив одразу з кількох причин:
- Нагрів руйнує природну молекулярну структуру води. Тому в народі її називають «мертвою». Вживання такої рідини приносить мінімум користі, корисні сполуки не потрапляють до організму, що уповільнює обмінні процеси та прискорює старіння;
- Кипʼятіння сприяє випаровуванню рідини, а також підвищує рівень солей у воді. Побачити це можна навіть неозброєним оком, придивившись на стінки чи дно чайника або каструлі – ви побачите білий наліт. Саме тому, після термічної обробки рідину необхідно відстояти: так, осад не потрапить до організму і не опиниться у нирках;
- Кипʼятіння – не панацея від вірусів чи бактерій, адже від деяких з них можна позбавитись тільки після довготривалої термічної обробки – висока температура води має підтримуватись протягом 10-30 хв. Зазвичай, ніхто не робить це настільки довго, адже за цей час вода може, банально, випаруватись.
Окрім того, разом зі шкідливими, висока температура знищує і багато корисних бактерій. Також варто зазначити, що цей процес не дозволяє позбавитись від хлору на усі 100% - він не зникає, а переходить до іншої форми. Крім того, при термічній обробці у воді можуть утворитись і інші шкідливі для організму речовини – солі заліза, тригалометани, ртуть, титрат і т.д.
Правила вживання кип'яченої води
По-перше, кипʼятіння має бути одноразовою акцією. Тобто, кожного разу, як ви захочете скипʼятити воду, її потрібно набирати по новій. Адже при повторній термічній обробці у рідині утворюються складні сполуки та білий крейдяний наліт, регулярне вживання якого може спричинити серйозні проблеми зі здоровʼям.
По-друге, після нагріву, воду необхідно відстояти протягом не менш як 2-3 годин. За цей час хлор, що може міститись у її складі, повністю розчиняється, а інші зʼєднання, що не розчиняються, випадуть в осад. Після цього її краще перелити в окрему посуду або у склянку.
По-третє, старайтесь піддавати воду термічній обробці якомога довше. Не вимикайте газ або електрочайник одразу після її закипання, адже при швидкому вистиганні користь такої води буде сумнівною. Адже згідно з дослідженнями фахівців, деякі шкідливі мікроорганізми можуть існувати в гарячому середовищі впродовж довгого часу.
Нажаль, дослідники так і не прийшли до єдиного висновку, що корисніше. Існує думка, що кипʼячена вода не несе жодної користі для організму та не сприяє його нормальному функціонуванню саме за рахунок випаровування кисню. Разом з тим, деякі вчені схиляються до думки, що саме сира вода насичує клітини поживними речовинами, та сприяє засвоєнню активних елементів.
У будь-якому випадку, яку саме воду пити – це діло смаку. Однак якщо дотримуватись правил кипʼятіння та вживання кипʼяченої води, ви однозначно не насете шкоди власному організму!