Мінеральна вода «Шаянська» представляє одну з кращих вуглекислих, слабомінералізованих, гідрокарбонатних, натрієвих, лікувально-столових вод Закарпаття із загальною мінералізацією 2,5 – 5,0 г/дм3.
«Шаянська» мінеральна вода видобувається в курортній зоні одного з найчистіших регіонів Закарпаття, який славиться своєю неповторною красою. Мінеральна вода «Шаянська» розливається безпосередньо зі свердловини № 242, глибиною 180 м., яка знаходиться на території санаторію «Шаян».
Унікальне і неповторне Шаянське родовище розташоване на території вулканічного утворення Вигорлат Гутинської гряди. Фахівці стверджують, що завдяки літологічного складу порід і геологічним умовам, єдиним таким в Україні, мінеральна вода «Шаянська» лікує захворювання практично всіх внутрішніх органів людини. У цій курортній зоні, відомій незрівнянною красою і оздоровлюючою дією, на базі Шаянського родовища в 1955 р. був відкритий санаторій “Шаян”.
З давніх часів “Шаянська” мінеральна вода славиться своїми цілющими властивостями і прекрасними смаковими якостями.
Перші письмові згадки про шаянські води з’являються в 1753 році. З 1818 на базі цих мінеральних джерел функціонувала водолікарня “Замкова купіль”. Тут було рекомендоване лікування при анемії, жіночих хворобах і при катарах шлунка. Цей заклад описується в книзі І. Болемана (1887 р.), де даються рекомендаці, як застосовується лікувальна мінеральна вода «Шаянська».
“Заповітна” – незмінні традиції якості
Завод з розливу мінеральної води «Шаянська» розташований в екологічно чистому місці, біля підніжжя гори, безпосередньо біля свердловини.
Особлива технологія розливу, забезпечує ізоляцію від надходження повітря і зберігає всі цілющі властивості мінеральної води «Шаянська».
Товариство з обмеженою відповідальністю “Шаянські джерела” було сторено 04.08.1998р. У серпні 2011р відбулося злиття ПП “Заповітні карпатські джерела” з ТОВ “Шаянські джерела”.
«Шаянська» містить багато корисних мінералів і мікроелементів. За загальним вмістом гідрокарбонатів «Шаянська» наближається до мінеральної води «Боржомі» свердловина №4 (Грузія) і Віші-Селестон (Франція). Однак «Шаянська» належить до Диліжанського типу мінеральних вод відомого курорту Діліжан у Вірменії через наявність у її складі метакремнієвої кислоти.
Метакремнієва кислота, яка зібралася в мінеральній воді, крім молекулярної та іонної, в колоїдній формі, відіграє особливу роль у лікувальних властивостях мінеральних вод. До складу води входить також біологічно активні концентрації кальцію (1/4 добової потреби), магнію, заліза і літію.
Деякі із джерел живописної Шаянської долини та Вишк-Варгадьська, підійдуть для змішування з вином, мають у своєму складі високий вміст гідрокарбонатів, кремнію, заліза. Саме тому вони були популярні як винні води, в основному розвозились у бочках, бутлях, обплетених лозою. (Sziladi I., 1876).
За часів Австро-Угорської імперії “Шаянська” мінеральна вода постійно поставлялася до імператорського двору, також користувалася попитом у Відні та Будапешті.